Logo Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2326
W sumie: 112370

News

News zdjęcie id 241

Czad i ogień - obudź czujność

30.11.2017

CZAD  I  OGIEŃ  –  OBUDŹ  CZUJNOŚĆ

          Burmistrz Miasta Stoczek Łukowski zwraca się z apelem i prośbą do wszystkich mieszkańców Miasta Stoczek Łukowski o zwrócenie szczególnej uwagi na stan techniczny użytkowanych urządzeń grzewczych oraz niezbędnych do ich funkcjonowania instalacji i przewodów. Doświadczenia ostatnich lat pokazują dobitnie jakie niebezpieczeństwo grozi nam ze strony wadliwie działających, źle podłączonych, nie wyczyszczonych lub nieostrożnie eksploatowanych pieców centralnego ogrzewania, piecyków przenośnych służących do dogrzania pomieszczeń, piecyków łazienkowych i innych tego typu urządzeń, które w związku z chłodami i mrozem zaczynają być szczególnie intensywnie używane. Podczas spalania materiałów wydziela się między innymi tlenek węgla, zwany popularnie czadem. Wdychanie nawet niewielkiej jego ilości może spowodować zatrucie, silny ból głowy, śpiączkę, a nawet śmierć. Czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, co w większej dawce powoduje śmierć poprzez uduszenie.

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

  1. użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta;
  2. przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza;
  3. często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien);
  4. nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem.

          Naruszenie tych wymagań bezpieczeństwa doprowadziło w Polsce w ostatnich latach do śmierci kilkuset osób, a parę tysięcy innych zostało poszkodowanych i musiało przejść leczenie szpitalne.

         W trosce o własne bezpieczeństwo warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Cena ich zainstalowania jest niewspółmiernie niska do kosztów, jakie niesie pożar w obiekcie mieszkalnym, włącznie z wartością najwyższą jaką jest życie.

           

Ulotka CZAD I OGIEŃ - OBUDŹ CZUJNOŚĆ

Burmistrz miasta zaprasza

<p>MARCIN SENTKIEWICZ</p>

MARCIN SENTKIEWICZ

Przyjęcia interesantów:

Burmistrz Miasta Stoczek Łukowski przyjmuje interesantów w każdy wtorek w godzinach 8.00 - 9.00.

Urząd Miasta Stoczek Łukowski

Plac T. Kościuszki 1
21-450 Stoczek Łukowski
tel.: 25 797-00-01, 25 797-01-73
fax: 25 797-00-73
e-mail: miasto@stoczek-lukowski.pl

Urząd Miasta czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.