Logo Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6375
W sumie: 93117

News

News zdjęcie id 545

Relacja z Sesji Popularnonaukowej „Świętochowski znany i nieznany”

18.10.2019

11 października 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Stoczku Łukowskim odbyła się Sesja Popularnonaukowa „Świętochowski znany i nieznany”, która stanowiła kulminację całorocznych Obchodów Roku Aleksandra Świętochowskiego w naszym mieście. Wśród licznie zebranej publiczności byli miedzy innymi: Olgierd Łukaszewicz – znany aktor teatralny i filmowy; Małgorzata Bogusz - Dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej; Marcin Sentkiewicz - Burmistrz Miasta;  Radni Rady Miasta z Przewodniczącym Krzysztofem Szczepańczykiem na czele; Marek Czub - Wójt Gminy; przedstawiciele powiatowych, miejskich i gminnych instytucji kultury; delegacja z Zespołu Szkół nr 2 im. A. Świętochowskiego w Łukowie; dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie miejskich i gminnych szkół; reprezentacja Warsztatu Terapii Zajęciowej; przedstawiciele okolicznych towarzystw regionalnych z Prezes Towarzystwa Przyjaciół Stoczka Hanną Stosio na czele; przedstawiciele mediów, miejscowych stowarzyszeń oraz inni mieszkańcy Stoczka i okolic.

Po przywitaniu zebranych i przedstawieniu działań prowadzonych w Stoczku w trakcie Obchodów Roku Aleksandra Świętochowskiego oraz po okolicznościowych wystąpieniach przedstawicieli władz i krótkim występie Pauliny Plak – wokalistki z Zespołu Szkół na sesji zaprezentowano następujące referaty:
- „Człowiek i świat. Dylematy poznawcze Aleksandra Świętochowskiego” – dr  Dawid Maria Osiński  z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego;
- „Aleksander Świętochowski w Gołotczyźnie” – Jarosław Wałaszyk, Kustosz i Kierownik Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie;

- „Aleksander Świętochowski wobec ruchu ludowego” – dr Janusz Kłapeć z Instytutu Pamięci Narodowej.

Ponadto zebrani mogli obejrzeć dwa filmy: „Aleksander Świętochowski – Hetman polskiego pozytywizmu” – reportaż filmowy zrealizowany przez młodzież z Koła Dziennikarskiego działającego przy Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim oraz „Miłość stulecia” Zbigniewa Święcha, który zawiera wspomnienia żony Aleksandra – Marii Świętochowskiej, a także zapoznać się z wystawą „Aleksander Świętochowski i szkoły w Gołotczyźnie” udostępnioną przez Muzeum Pozytywizmu.

Podczas Sesji zabrał też głos Olgierd Łukaszewicz – założyciel  Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, który zebranym przybliżył działalność Fundacji i postać jej patrona.

Spotkanie zakończyło wystąpienie Przewodniczącej Komitetu Obchodów Roku Aleksandra Świętochowskiego w Stoczku Łukowskim Hanny Stosio, która podsumowała dorobek Sesji i Roku Świętochowskiego oraz zapowiedziała wydanie opracowania zawierającego dorobek Sesji i całorocznych działań.   

Współorganizatorami Sesji i Obchodów Roku Aleksandra Świętochowskiego w Stoczku Łukowskim byli: Burmistrz Miasta Stoczek Łukowski, Rada Miasta Stoczek Łukowski, Towarzystwo Przyjaciół Stoczka Łukowskiego, Zespół Oświatowy w Stoczku Łukowskim, Zespół Szkół w Stoczku Łukowskim, Zespół Szkół im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie, Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej, Miejski Ośrodek Kultury w Stoczku Łukowskim, Miejska Biblioteka Publiczna w Stoczku Łukowskim przy współpracy z  Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Sesję dofinansowano z funduszy programu „Działaj Lokalnie” administrowanego przez Akademię Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

Burmistrz miasta zaprasza

<p>MARCIN SENTKIEWICZ</p>

MARCIN SENTKIEWICZ

Przyjęcia interesantów:

Burmistrz Miasta Stoczek Łukowski przyjmuje interesantów w każdy wtorek w godzinach 8.00 - 9.00.

Urząd Miasta Stoczek Łukowski

Plac T. Kościuszki 1
21-450 Stoczek Łukowski
tel.: 25 797-00-01, 25 797-01-73
fax: 25 797-00-73
e-mail: miasto@stoczek-lukowski.pl

Urząd Miasta czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.