14 lutego 2021 roku odbyły się obchody 190-tej rocznicy Bitwy pod Stoczkiem. Z powodu restrykcji sanitarnych tegoroczne obchody miały mniej uroczysty charakter  i mniejszą liczbę uczestników niż w poprzednich latach.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w Intencji Ojczyzny koncelebrowana przez księdza kanonika Stanisława Bieńko i księdza proboszcza Sławomira Suleja, w której uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i gminnych oraz przedstawiciele miejskich i gminnych placówek oświatowych i instytucji kultury. Po mszy zebrani udali się na Plac Tadeusza Kościuszki, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Tam nastąpiło  złożenie kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Dwernickiego – zwycięskiego dowódcy powstańczego w bitwie pod Stoczkiem: w imieniu władz wojewódzkich wiązankę złożyła pani Małgorzata Bogusz z Delegatury Urzędu Wojewódzkiego  w Białej Podlaskiej, w imieniu władz Miasta Stoczek Łukowski – Burmistrz Marcin Sentkiewicz w asyście Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Janusza Rosy i radnej Ewy Mokickiej, a w imieniu gminy Stoczek Łukowski – Wójt Marek Czub i  Przewodniczący Rady  Witold Dadacz. Po złożeniu kwiatów nastąpił wystrzał z armaty przeprowadzony przez przedstawicieli Stowarzyszenia Inkubator Kreatywności Społecznej  Łukasza Szczepańczyka (Prezesa IKS) i Pawła Waleckiego w strojach powstańczych. Uroczystość zakończyło pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Dwernickiego.

Mamy nadzieję, że obostrzenia pandemiczne nie przeszkodzą w godnej organizacji innych jubileuszowych wydarzeń  związanych z obchodami 475-lecia nadania praw miejskich Stoczkowi, które są zaplanowane w następnych miesiącach tego roku.

 

 

 

 

 

Data opublikowania: 13:06, 15 lutego 2021

Kategorie: Aktualności