Grupa seniorów z Klubu 50+ ze Stoczka Łukowskiego przygotowała szczególny prezent świąteczno – noworoczny dla swojej społeczności (i dla turystów odwiedzających to urokliwe miejsce : jest to  Quest „Stoczek Łukowski – Miasto z charakterem”.

Informacja

Grupa seniorów z Klubu 50+ ze Stoczka Łukowskiego przygotowała szczególny prezent świąteczno – noworoczny dla swojej społeczności (i dla turystów odwiedzających to urokliwe miejsce : jest to  Quest „Stoczek Łukowski – Miasto z charakterem”.

 

Quest to nowoczesna, mało jeszcze znana w naszych stronach  forma turystyki określana najczęściej jako  turystyka z zagadkami  lub metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.

 

Turysta za pomocą jednokartkowej ulotki dostępnej w wybranych punktach Stoczka (Miejska Biblioteka Publiczna, Ośrodek „Izydory”) lub własnoręcznie wydrukowanej po ściągnięciu z ogólnopolskiego portalu www.questing.pl podąża trasą wyznaczoną w queście rozwiązując kolejne zagadki, które składają się na rozwiązanie hasła końcowego.

 

            Opracowując Quest o Stoczku staraliśmy się, alby był on ciekawy zarówno dla turystów, jak i miejscowych. Turysta podążając naszym szlakiem podczas godzinnego spaceru pozna wybrane miejsca i fakty z bogatej historii naszego miasteczka a także dowie się wiele o jego współczesności. Również mieszkańców Stoczka i okolic zapraszamy do zabawy, gdyż podczas spaceru można spojrzeć na rodzinne miasteczko z trochę innej strony i świetnie bawić się podczas rozwiązywania kolejnych łamigłówek, których rozwiązanie w domu nie jest łatwe nawet dla najlepszego znawcy historii i współczesności Stoczka. 

 

To interesująca i tania forma spędzenia wolnego czasu zarówno dla turystów indywidualnych jak i całych grup, a przy okazji kolejna forma promocji naszego miasteczka zrealizowana przez Klub 50+ przy wykorzystaniu środków zewnętrznych.

 

W 2013 roku seniorzy z Klubu 50+ wraz grupą młodzieży opracowali i wydali drukiem publikację „Stoczek Łukowski. Przewodnik po mieście z charakterem”, która zawierała 5 tematycznych tras spacerowych po Stoczku i okolicach  (trasy:  Śladami walk narodowo – wyzwoleńczych, Miejsca upamiętniające II wojnę światową, Trasa przyrodnicza Doliną Świdra, Trasa przyrodniczo – kulturowa i Trasa społeczno – kulturowa). Każda z tras oznaczonych na mapce zawierała opis tworzących ją kolejnych interesujących turystycznie punktów (miejsca pamięci narodowej, zabytki architektoniczne i przyrodnicze itp.).

 

Quest „Stoczek Łukowski – Miasto z charakterem” to projekt   realizowany przez Klub 50+ przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Stoczka w ramach programu „Działaj Lokalnie”, który jest współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i administrowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej w Stoczku Łukowskim. Projekt ten wzbudził zainteresowanie przedstawicieli Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z Andrew Nagorsky Przewodniczącym Rady Dyrektorów  na czele, których niedawno mieliśmy zaszczyt gościć w Stoczku. Więcej informacji o tej wizycie i o całej o realizacji projektu a także zdjęć można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/quest.stoczek a broszura questowa jest dostępna do pobrania na stronie http://questing.pl/aktualnosci/stoczek-lukowski-miasto-z-charakterem 

 

Koordynator projektu – Agnieszka Barej

 Klub 50+ w składzie: Agnieszka Barej, Alicja Grzempczyńska, Hanna Gurzyńska,  Anna Hajewska, Marianna Jaśkiewicz, Zofia Jaworska, Stanisława Kałdowska, Cecylia Kunka, Katarzyna Markiewicz, Urszula Perczyńska, Bożena Stanisława Pokora, Barbara Pokorska, Teresa Poźniak, Krystyna Romańska, Czesław Romański, Hanna Stosio,  Bernarda Śnieżek i Elżbieta Zdanikowska

Konsultacje – Łukasz Szczepańczyk, Opracowanie graficzne broszury – Grzegorz Zasuwik

 

QUEST – Strona 1.pdf

QUEST – Strona 2.pdf

Data opublikowania: 13:37, 12 marca 2015

Kategorie: Aktualności