W związku z coraz częściej występującymi niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, pragnę zachęcić Państwa do zainstalowania na telefon komórkowy (smartfon) bezpłatnej aplikacji RSO.

Regionalny System Ostrzegania, to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Dzięki RSO każdy, kto ma dostęp do Internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych. W RSO umieszczane są różnego rodzaju komunikaty, w tym ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne i mapka prezentująca stan wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek. W systemie generowane są też inne ostrzeżenia odwołujące się do miejscowych zagrożeń, np. wypadków drogowych.

Komunikaty o nadzwyczajnym stopniu ważności są dodatkowo wysyłane, jako wiadomość SMS oraz emitowane w napisach DVB programów regionalnych.

Ponadto w RSO dostępne są poradniki dotyczące postępowania w sytuacjach kryzysowych, m.in. jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Aplikację można pobrać pod następującymi linkami:

– RSO w Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=mswia.rso

– RSO w App Store: https://apps.apple.com/…/regionalny-system…/id1326612339

– RSO w Windows: https://www.microsoft.com/pl-pl/p/rso-regionalny-systemostrzegania/9nq6drcfbctn?activetab=pivot:overviewtab

Data opublikowania: 12:28, 8 lipca 2021

Kategorie: Aktualności