Apel do mieszkańców miasta

    Stoczek Łukowski

    STOP spalaniu śmieci

W związku z rozpoczynającym się  sezonem grzewczym apelujemy do mieszkańców  Miasta Stoczek Łukowski o  nie spalanie śmieci w piecach domowych, kominkach i ogniskach. Obecnie w naszym mieście  prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów, każdy właściciel posesji ma możliwość i obowiązek selektywnego gromadzenia odpadów. Firma świadcząca usługi ma obowiązek ich odbioru, tym bardziej niedopuszczalne jest ich spalanie w piecach centralnego ogrzewania.                            

Dym ze spalanych śmieci jest nie tylko nieprzyjemny, ale przede wszystkim bardzo toksyczny.

Oprócz tego dochodzi do osadzania się w przewodach kominowych tzw. sadzy mokrej, którą bardzo trudno usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego i przyczynić do pożaru domu. Później, popękany komin jest bardzo często przyczyną zaczadzenia.

Dla wspólnego dobra należy pamiętać, że spalanie odpadów, szczególnie tworzyw sztucznych (worki, plastikowe butelki itp.) nie prowadzi do ich utylizacji, lecz do zmiany postaci w bardzo niebezpieczne substancje, które krążą w powietrzu. Wdychając zanieczyszczone powietrze, każdy z nas jest narażony na choroby dróg oddechowych, uszkodzenie płuc, nowotwory płuc i innych narządów oraz inne dolegliwości chorobowe, których przyczyna nie jest do końca rozpoznana. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na choroby wirusowe i bakteryjne.

         Pamiętajmy, że zauważone przypadki spalania śmieci należy bezpośrednio zgłaszać na Policję. Zgłoszenia należy dokonać niezwłocznie po zaobserwowaniu spalania odpadów podając dokładną lokalizację zdarzenia.

Spalanie odpadów w piecach domowych podlega karze grzywny lub aresztu według  art. 191 ustawy o odpadach.

 

DRODZY MIESZKAŃCY !

BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI – ZWŁASZCZA GDY CHODZI O ZDROWIE I ŻYCIE!

DBAJMY O ŚRODOWISKO, NASZE ZDROWIE I ZDROWIE NASZYCH DZIECI!  

 

                                                                    Burmistrz Miasta                                

                                                                  Ireneusz Szczepanik

Stoczek Łukowski, 18 września 2018 r.

Data opublikowania: 19:37, 17 września 2018

Kategorie: Aktualności